Hi, folks
Here are the minor divisions of Argentina for this season (16/17) with the updated roster and related tournaments (except for the Copa Argentina 16/17 that has yet to be officially drawn)
Primera B Nacional: (2nd Level)
Villa Dalmine
Ferro Carril Oeste
Chacarita Juniors
Argentinos Juniors
Nueva Chicago
All Boys
Los Andes
Brown de Adrogue
Flandria
Almagro
Guillermo Brown de Puerto Madryn
Instituto de Cordoba
San Martin de Tucuman
Ramon Santamarina de Tandil
Independiente Rivadavia de Mendoza
Gimnasia y Esgrima de Jujuy
Douglas Haig de Pergamino
Crucero del Norte de Posadas
Atletico Parana
Estudiantes de San Lius
Juventud Unida de Gualeguaychu
Central Cordoba de Santiago del Estero
Boca Unidos de Corrientes
Tournaments: League
http://www.mediafire.com/file/ops9pdjzdj260d5/Primera_B_Nacional_1617.cmp
Primera B Metropolitana: (3rd Level, Buenos Aires metropolitan area plus Rosario and Santa Fe teams directly affiliated to the FA)
Defensores de Belgrano
Fenix
Estudiantes de Caseros
Almirante Brown de Isidro Casanova
Deportivo Español
Tristan Suarez
Comunicaciones
Deportivo Moron
San Telmo
Barracas Central
Deportivo Riestra
Acasusso
Ferrocarril Urquiza de Villa Lynch
Talleres de Remedios de Escalada
Villa San Carlos
Colegiales
Platense
Atlanta
Excursionistas
http://www.mediafire.com/file/sfort8udtv46lxp/Primera_B_Metro_1617.cmp
Tournaments: League, Reducido (2nd promotion play-offs)
Federal A: (3rd Level, teams from outside the Buenos Aires metropolitan area divided in 7 geographical regions)
Zone A:
Cipoletti de Rio Negro
Villa Mitre de Bahia Blanca
Deportivo Roca de Rio Negro
Independiente de Neuquen
Deportivo Madryn
http://www.mediafire.com/file/e5kteotl0yvi07b/Federal_A_Zona_A_1617.cmp
Zone B:
Alvarado de Mar del Plata
Rivadavia de Lincoln
Defensores de Belgrano de Villa Ramallo
Ferro Carril Oeste de General Pico (La Pampa)
Argentino Agropecuario de Carlos Casares
General Belgrano de Santa Rosa (La Pampa)
http://www.mediafire.com/file/ed262dja23cxy8c/Federal_A_Zona_B_1617.cmp
Zone C:
Deportivo Maipu de Mendoza
Sportivo Desamparados de San Juan
Union Villa Krause de San Juan
Gimnasia y Esgrima de Mendoza
Gutierrez de Mendoza
http://www.mediafire.com/file/i1pw1bremjcmyl1/Federal_A_Zona_C_1617.cmp
Zone D:
Juventud Unida Universitario de San Luis
Sportivo Belgrano de San Francisco (Cordoba)
Mitre de Santiago del Estero
Union Aconquija de Catamarca
San Lorenzo Alem de Catamarca
http://www.mediafire.com/file/2mydndqs5653ic2/Federal_A_Zona_D_1617.cmp
Zone E:
Gimnasia y Tiro de Salta
Juventud Antoniana de Salta
San Jorge Junior de Tucuman
Altos Hornos Zapla de Palpalá (Jujuy)
Concepcion de Tucuman
http://www.mediafire.com/file/89l44080aa1gaer/Federal_A_Zona_E_1617.cmp
Zone F:
Guarani Antonio Franco de Posadas (Misiones)
Chaco For Ever de Resistencia
Sarmiento de Resistencia
Sol de America de Formosa
Sportivo Patria de Formosa
http://www.mediafire.com/file/pw79ph9mr1lj1k8/Federal_A_Zona_F_1617.cmp
Zone G:
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay (Entre Rios)
Libertad de Sunchales (Santa Fe)
Union de Sunchales (Santa Fe)
Defensores de Pronunciamiento (Entre Rios)
Sportivo Las Parejas (Santa Fe)
http://www.mediafire.com/file/nas75yc89u499m6/Federal_A_Zona_G_1617.cmp
Tournaments: Each zone is a league on its own that would count as the first stage, then depending on the standings, teams progress to the 2nd stage or dispute the Revalida to avoid relegation, best teams of the 2nd stage progress to the third stage (Fase Final) while the rest of the teams join the best teams of the Revalida for the 2do Ascenso (2nd Promotion) tournament. The Mejor 3ro (Best Third Placed) is a fantasy tournament to determine which third placed teams in each zone qualify to the 2nd round
Primera C: (4th Level, Buenos Aires metropolitan area plus Rosario and Santa Fe teams directly affiliated to the FA)
Lujan
Central Cordoba de Rosario
Deportivo Armenio
Deportivo Italiano
Deportivo Merlo
Argentino de Merlo
Argentino de Quilmes
Ferrocarril Midland
San Miguel
Sportivo Barracas
Justo Jose de Urqiuza
Berazategui
Deportivo Laferrere
Defensores de Cambaceres
Sacachispas
Defensores Unidos de Zarate
Cañuelas
Sportivo Dock Sud
San Martin de Burzaco
El Porvenir
http://www.mediafire.com/file/n1qmckz7kweim4f/Primera_C_1617.cmp
Tournaments: League, Reducido (2nd promotion play-offs)
Federal B: (4th Level, teams from outside the Buenos Aires metropolitan area divided in 8 geographical regions, each subsequently divided in two zones)
Northern Pampa Region:
Zone A:
Racing (Bavio)
El Linqueño
Independiente (Chivilcoy)
Mutual Camioneros (Lujan)
Everton (La Plata)
Sportsman (Carmen de Areco)
Jorge Newbery (Junin)
Bragado Club
http://www.mediafire.com/file/jreh9c4gqx1dky7/Federal_B_Region_Bonaerense_Norte_A_1617.cmp
Zone B:
Juventud de Pergamino
Argentino de Pergamino
La Emilia de San Nicolas
Belgrano de San Nicolas
Defensores de Salto
General Rojo
Sportivo Barracas de Colon
Sportivo Baradero
http://www.mediafire.com/file/cgip2h2c1c2fws8/Federal_B_Region_Bonaerense_Norte_B_1617.cmp
Southern Pampa Region:
Zone A:
All Boys de Santa Rosa (La Pampa)
Bella Vista de Bahia Blanca
Ferrocarril Sud de Olavarria
Liniers de Bahia Blanca
Tiro Federal de Bahia Blanca
Sansinena de General Cerri
Sarmiento de Coronel Suarez
http://www.mediafire.com/file/4el2jka9gb32qvi/Federal_B_Region_Bonaerense_Sur_A_1617.cmp
Zone B:
Racing de Balcarce
Argentinos de 25 de Mayo
Kimberley de Mar del Plata
Sarmiento de Ayacucho
America de General Piran
Circulo Deportivo Nicanor Otamendi de Mar del Plata
Ferrocarril Nacional General Roca de Las Flores
http://www.mediafire.com/file/3kxoqzi19qu8ddc/Federal_B_Region_Bonaerense_Sur_B_1617.cmp
Central Region:
Zone A:
Defensores de Esquiu
Güemes de Santiago del Estero
Sarmiento de La Banda (Santiago del Estero)
Andino de La Rioja
Villa Cubas de Catamarca
Atletico Policial de Catamarca
Union Santiago
Instituto Santiago
Comercio Central Unidos de Santiago del Estero
Velez Sarsfield de San Ramon (Santiago del Estero)
http://www.mediafire.com/file/9438l71e2ct46yh/Federal_B_Region_Centro_A_1617.cmp
Zone B (Cordoba):
Alumni de Villa Maria
Estudiantes de Rio IV
Racing de Cordoba
Juventud Unida de Rio IV
Sarmiento de Leones
Tiro Federal de Morteros
Sportivo y Biblioteca Atenas de Rio IV
Argentino Peñarol de Cordoba
Las Palmas de Cordoba
http://www.mediafire.com/file/0loivbva6batf0n/Federal_B_Region_Centro_B_1617.cmp
Cuyo Region:
Zone A:
Defensores de La Boca de La Rioja
Peñaflor de San Juan
Peñarol de San Juan
Juventud Alianza de San Juan
Trinidad de San Juan
Independiente de Villa Obrera
San Martin Iglesia de Rodeo
Colon Juniors de San Juan
http://www.mediafire.com/file/cnk00mbt4098z8d/Federal_B_Region_Cuyo_A_1617.cmp
Zone B:
Deportivo Rodeo del Medio
Huracan de San Rafael
Huracan Las Heras de Mendoza
Pacifico de General Alvear
San Martin de Mendoza
Palmira de Mendoza
Centro de Empleados de Comercio de Mendoza
Deportivo Montecaseros (Mendoza)
Jorge Newbery de Villa Mercedes (San Luis)
Lujan Sport Club (Mendoza)
http://www.mediafire.com/file/794bs89b696jeg9/Federal_B_Region_Cuyo_B_1617.cmp
Northern Litoral Region:
Zone A:
Argentinos del Norte de Clorinda (Formosa)
Fontana (Chaco)
San Martin de Formosa
Atletico Laguna Blanca (Formosa)
Comercio de Santa Sylvina (Chaco)
San Carlos de La Escondida (Chaco)
Juventud Unida de Charata (Chaco)
http://www.mediafire.com/file/db15euvgm6w61cn/Federal_B_Region_Litoral_Norte_A_1617.cmp
Zone B:
Bartolome Mitre de Posadas (Misiones)
Deportivo Madariaga de Paso de Los Libres (Corrientes)
Villa Alvear de Resistencia (Chaco)
Deportivo Mandiyu de Corrientes
Huracan de Goya (Corrientes)
Ferroviarios de Corrientes
Resistencia Central (Chaco)
http://www.mediafire.com/file/k19524rcn1r8jc6/Federal_B_Region_Litoral_Norte_B_1617.cmp
Southern Litoral Region:
Zone A:
Santa Maria de Oro de Concordia (Entre Rios)
Colegiales de Concordia (Entre Rios)
Atletico Uruguay de Concepcion del Uruguay (Entre Rios)
Belgrano de Parana (Entre Rios)
Polideportivo de Puerto General San Martin (Santa Fe)
Achirense (Entre Rios)
Viale Foot Ball Club (Entre Rios)
Libertad de Concordia (Entre Rios)
http://www.mediafire.com/file/8aqv9r1m89v3hm7/Federal_B_Region_Litoral_Sur_A_1617.cmp
Zone B:
9 de Julio de Rafaela
Sportivo Ben Hur de Rafaela
Tiro Federal de Rosario
San Jorge Unido (Santa Fe)
Rivadavia de Venado Tuerto
Coronel Aguirre de Villa Gobernador Galvez (Santa Fe)
Agrupacion Deportiva Infantil Union Rosario(Santa Fe)
http://www.mediafire.com/file/4cm9p6rvm7h6256/Federal_B_Region_Litoral_Sur_B_1617.cmp
Northern Region:
Zone A:
Mitre de Salta
Talleres de Perico (Jujuy)
Defensores de Fraile Pintado (Jujuy)
Camioneros Argentinos del Norte de Salta
Tiro y Gimnasia de Jujuy
Deportivo Tabacal (Salta)
Pellegrini de Salta
Rio Grande de La Mendieta (Jujuy)
Independiente de Hipolito Yrigoyen (Salta)
http://www.mediafire.com/file/1b8853s9wr5q22c/Federal_B_Region_Norte_A_1617.cmp
Zone B:
Central Norte de Salta
San Antonio de Ranchillos (Tucuman)
Progreso de Rosario de la Frontera (Salta)
Atletico Chicoana (Salta)
Atletico Amalia (Tucuman)
Social Lastenia (Tucuman)
Sportivo Guzman (Tucuman)
Almirante Brown de Lules (Tucuman)
Bella Vista de Tucuman
http://www.mediafire.com/file/xflcx93v9lpkc2w/Federal_B_Region_Norte_B_1617.cmp
Southern Region:
Zone A (Patagonia):
Comision de Actividades Infantiles de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Camioneros de Rio Grande (Tierra del Fuego)
Estrella del Norte de Caleta Olivia (Santa Cruz)
Florentino Ameghino de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Huracan de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Jorge Newbery de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Boxing Club de Rio Gallegos (Santa Cruz)
http://www.mediafire.com/file/2e10ssyizbe52hk/Federal_B_Region_Sur_A_1617.cmp
Zone B:
Alianza de Cutral-Co (Neuquen)
Cruz del Sur de Bariloche (Rio Negro)
Deportivo Independiente de Rio Colorado (Rio Negro)
Sol de Viedma (Rio Negro)
Germinal de Rawson (Chubut)
Racing de Trelew (Chubut)
Deportivo Rincon de Rincon de Los Sauces (Neuquen)
25 de Mayo de La Pampa
http://www.mediafire.com/file/y76qqd7m82uhv8k/Federal_B_Region_Sur_B_1617.cmp
Tournaments: Each of the 8 regions' zones has a league on its own that qualifies to de Fase Final (Final Phase) of 32 teams
Primera D: (5th Level, Buenos Aires metropolitan area plus Rosario and Santa Fe teams directly affiliated to the FA)
Liniers
Puerto Nuevo
Claypole
Leandro Nisceforo Alem de General Rodriguez
Argentino de Rosario
General Lamadrid
Juventud Unida de San Miguel
Ituzaingo
Deportivo Paraguayo
Victoriano Arenas de Valentin Alsina
Centro Español
Yupanqui
Atletico Lugano
Central Ballester
Atlas
Deportivo Muñiz
http://www.mediafire.com/file/wt044f19csvplf9/Primera_D_1617.cmp
Tournaments: League, Reducido (2nd promotion play-offs)
Adboards:
http://www.mediafire.com/file/gidr1jsclowgzd9/adboards.cmp
Referees (Old):
http://www.mediafire.com/file/gidr1jsclowgzd9/adboards.cmp
Argentinian Stadiums:
http://www.mediafire.com/file/83xhzbzj7jjubrd/Stadiums.cmp
Enjoy !
Here are the minor divisions of Argentina for this season (16/17) with the updated roster and related tournaments (except for the Copa Argentina 16/17 that has yet to be officially drawn)
Primera B Nacional: (2nd Level)
Villa Dalmine
Ferro Carril Oeste
Chacarita Juniors
Argentinos Juniors
Nueva Chicago
All Boys
Los Andes
Brown de Adrogue
Flandria
Almagro
Guillermo Brown de Puerto Madryn
Instituto de Cordoba
San Martin de Tucuman
Ramon Santamarina de Tandil
Independiente Rivadavia de Mendoza
Gimnasia y Esgrima de Jujuy
Douglas Haig de Pergamino
Crucero del Norte de Posadas
Atletico Parana
Estudiantes de San Lius
Juventud Unida de Gualeguaychu
Central Cordoba de Santiago del Estero
Boca Unidos de Corrientes
Tournaments: League
http://www.mediafire.com/file/ops9pdjzdj260d5/Primera_B_Nacional_1617.cmp
Primera B Metropolitana: (3rd Level, Buenos Aires metropolitan area plus Rosario and Santa Fe teams directly affiliated to the FA)
Defensores de Belgrano
Fenix
Estudiantes de Caseros
Almirante Brown de Isidro Casanova
Deportivo Español
Tristan Suarez
Comunicaciones
Deportivo Moron
San Telmo
Barracas Central
Deportivo Riestra
Acasusso
Ferrocarril Urquiza de Villa Lynch
Talleres de Remedios de Escalada
Villa San Carlos
Colegiales
Platense
Atlanta
Excursionistas
http://www.mediafire.com/file/sfort8udtv46lxp/Primera_B_Metro_1617.cmp
Tournaments: League, Reducido (2nd promotion play-offs)
Federal A: (3rd Level, teams from outside the Buenos Aires metropolitan area divided in 7 geographical regions)
Zone A:
Cipoletti de Rio Negro
Villa Mitre de Bahia Blanca
Deportivo Roca de Rio Negro
Independiente de Neuquen
Deportivo Madryn
http://www.mediafire.com/file/e5kteotl0yvi07b/Federal_A_Zona_A_1617.cmp
Zone B:
Alvarado de Mar del Plata
Rivadavia de Lincoln
Defensores de Belgrano de Villa Ramallo
Ferro Carril Oeste de General Pico (La Pampa)
Argentino Agropecuario de Carlos Casares
General Belgrano de Santa Rosa (La Pampa)
http://www.mediafire.com/file/ed262dja23cxy8c/Federal_A_Zona_B_1617.cmp
Zone C:
Deportivo Maipu de Mendoza
Sportivo Desamparados de San Juan
Union Villa Krause de San Juan
Gimnasia y Esgrima de Mendoza
Gutierrez de Mendoza
http://www.mediafire.com/file/i1pw1bremjcmyl1/Federal_A_Zona_C_1617.cmp
Zone D:
Juventud Unida Universitario de San Luis
Sportivo Belgrano de San Francisco (Cordoba)
Mitre de Santiago del Estero
Union Aconquija de Catamarca
San Lorenzo Alem de Catamarca
http://www.mediafire.com/file/2mydndqs5653ic2/Federal_A_Zona_D_1617.cmp
Zone E:
Gimnasia y Tiro de Salta
Juventud Antoniana de Salta
San Jorge Junior de Tucuman
Altos Hornos Zapla de Palpalá (Jujuy)
Concepcion de Tucuman
http://www.mediafire.com/file/89l44080aa1gaer/Federal_A_Zona_E_1617.cmp
Zone F:
Guarani Antonio Franco de Posadas (Misiones)
Chaco For Ever de Resistencia
Sarmiento de Resistencia
Sol de America de Formosa
Sportivo Patria de Formosa
http://www.mediafire.com/file/pw79ph9mr1lj1k8/Federal_A_Zona_F_1617.cmp
Zone G:
Gimnasia y Esgrima de Concepcion del Uruguay (Entre Rios)
Libertad de Sunchales (Santa Fe)
Union de Sunchales (Santa Fe)
Defensores de Pronunciamiento (Entre Rios)
Sportivo Las Parejas (Santa Fe)
http://www.mediafire.com/file/nas75yc89u499m6/Federal_A_Zona_G_1617.cmp
Tournaments: Each zone is a league on its own that would count as the first stage, then depending on the standings, teams progress to the 2nd stage or dispute the Revalida to avoid relegation, best teams of the 2nd stage progress to the third stage (Fase Final) while the rest of the teams join the best teams of the Revalida for the 2do Ascenso (2nd Promotion) tournament. The Mejor 3ro (Best Third Placed) is a fantasy tournament to determine which third placed teams in each zone qualify to the 2nd round
Primera C: (4th Level, Buenos Aires metropolitan area plus Rosario and Santa Fe teams directly affiliated to the FA)
Lujan
Central Cordoba de Rosario
Deportivo Armenio
Deportivo Italiano
Deportivo Merlo
Argentino de Merlo
Argentino de Quilmes
Ferrocarril Midland
San Miguel
Sportivo Barracas
Justo Jose de Urqiuza
Berazategui
Deportivo Laferrere
Defensores de Cambaceres
Sacachispas
Defensores Unidos de Zarate
Cañuelas
Sportivo Dock Sud
San Martin de Burzaco
El Porvenir
http://www.mediafire.com/file/n1qmckz7kweim4f/Primera_C_1617.cmp
Tournaments: League, Reducido (2nd promotion play-offs)
Federal B: (4th Level, teams from outside the Buenos Aires metropolitan area divided in 8 geographical regions, each subsequently divided in two zones)
Northern Pampa Region:
Zone A:
Racing (Bavio)
El Linqueño
Independiente (Chivilcoy)
Mutual Camioneros (Lujan)
Everton (La Plata)
Sportsman (Carmen de Areco)
Jorge Newbery (Junin)
Bragado Club
http://www.mediafire.com/file/jreh9c4gqx1dky7/Federal_B_Region_Bonaerense_Norte_A_1617.cmp
Zone B:
Juventud de Pergamino
Argentino de Pergamino
La Emilia de San Nicolas
Belgrano de San Nicolas
Defensores de Salto
General Rojo
Sportivo Barracas de Colon
Sportivo Baradero
http://www.mediafire.com/file/cgip2h2c1c2fws8/Federal_B_Region_Bonaerense_Norte_B_1617.cmp
Southern Pampa Region:
Zone A:
All Boys de Santa Rosa (La Pampa)
Bella Vista de Bahia Blanca
Ferrocarril Sud de Olavarria
Liniers de Bahia Blanca
Tiro Federal de Bahia Blanca
Sansinena de General Cerri
Sarmiento de Coronel Suarez
http://www.mediafire.com/file/4el2jka9gb32qvi/Federal_B_Region_Bonaerense_Sur_A_1617.cmp
Zone B:
Racing de Balcarce
Argentinos de 25 de Mayo
Kimberley de Mar del Plata
Sarmiento de Ayacucho
America de General Piran
Circulo Deportivo Nicanor Otamendi de Mar del Plata
Ferrocarril Nacional General Roca de Las Flores
http://www.mediafire.com/file/3kxoqzi19qu8ddc/Federal_B_Region_Bonaerense_Sur_B_1617.cmp
Central Region:
Zone A:
Defensores de Esquiu
Güemes de Santiago del Estero
Sarmiento de La Banda (Santiago del Estero)
Andino de La Rioja
Villa Cubas de Catamarca
Atletico Policial de Catamarca
Union Santiago
Instituto Santiago
Comercio Central Unidos de Santiago del Estero
Velez Sarsfield de San Ramon (Santiago del Estero)
http://www.mediafire.com/file/9438l71e2ct46yh/Federal_B_Region_Centro_A_1617.cmp
Zone B (Cordoba):
Alumni de Villa Maria
Estudiantes de Rio IV
Racing de Cordoba
Juventud Unida de Rio IV
Sarmiento de Leones
Tiro Federal de Morteros
Sportivo y Biblioteca Atenas de Rio IV
Argentino Peñarol de Cordoba
Las Palmas de Cordoba
http://www.mediafire.com/file/0loivbva6batf0n/Federal_B_Region_Centro_B_1617.cmp
Cuyo Region:
Zone A:
Defensores de La Boca de La Rioja
Peñaflor de San Juan
Peñarol de San Juan
Juventud Alianza de San Juan
Trinidad de San Juan
Independiente de Villa Obrera
San Martin Iglesia de Rodeo
Colon Juniors de San Juan
http://www.mediafire.com/file/cnk00mbt4098z8d/Federal_B_Region_Cuyo_A_1617.cmp
Zone B:
Deportivo Rodeo del Medio
Huracan de San Rafael
Huracan Las Heras de Mendoza
Pacifico de General Alvear
San Martin de Mendoza
Palmira de Mendoza
Centro de Empleados de Comercio de Mendoza
Deportivo Montecaseros (Mendoza)
Jorge Newbery de Villa Mercedes (San Luis)
Lujan Sport Club (Mendoza)
http://www.mediafire.com/file/794bs89b696jeg9/Federal_B_Region_Cuyo_B_1617.cmp
Northern Litoral Region:
Zone A:
Argentinos del Norte de Clorinda (Formosa)
Fontana (Chaco)
San Martin de Formosa
Atletico Laguna Blanca (Formosa)
Comercio de Santa Sylvina (Chaco)
San Carlos de La Escondida (Chaco)
Juventud Unida de Charata (Chaco)
http://www.mediafire.com/file/db15euvgm6w61cn/Federal_B_Region_Litoral_Norte_A_1617.cmp
Zone B:
Bartolome Mitre de Posadas (Misiones)
Deportivo Madariaga de Paso de Los Libres (Corrientes)
Villa Alvear de Resistencia (Chaco)
Deportivo Mandiyu de Corrientes
Huracan de Goya (Corrientes)
Ferroviarios de Corrientes
Resistencia Central (Chaco)
http://www.mediafire.com/file/k19524rcn1r8jc6/Federal_B_Region_Litoral_Norte_B_1617.cmp
Southern Litoral Region:
Zone A:
Santa Maria de Oro de Concordia (Entre Rios)
Colegiales de Concordia (Entre Rios)
Atletico Uruguay de Concepcion del Uruguay (Entre Rios)
Belgrano de Parana (Entre Rios)
Polideportivo de Puerto General San Martin (Santa Fe)
Achirense (Entre Rios)
Viale Foot Ball Club (Entre Rios)
Libertad de Concordia (Entre Rios)
http://www.mediafire.com/file/8aqv9r1m89v3hm7/Federal_B_Region_Litoral_Sur_A_1617.cmp
Zone B:
9 de Julio de Rafaela
Sportivo Ben Hur de Rafaela
Tiro Federal de Rosario
San Jorge Unido (Santa Fe)
Rivadavia de Venado Tuerto
Coronel Aguirre de Villa Gobernador Galvez (Santa Fe)
Agrupacion Deportiva Infantil Union Rosario(Santa Fe)
http://www.mediafire.com/file/4cm9p6rvm7h6256/Federal_B_Region_Litoral_Sur_B_1617.cmp
Northern Region:
Zone A:
Mitre de Salta
Talleres de Perico (Jujuy)
Defensores de Fraile Pintado (Jujuy)
Camioneros Argentinos del Norte de Salta
Tiro y Gimnasia de Jujuy
Deportivo Tabacal (Salta)
Pellegrini de Salta
Rio Grande de La Mendieta (Jujuy)
Independiente de Hipolito Yrigoyen (Salta)
http://www.mediafire.com/file/1b8853s9wr5q22c/Federal_B_Region_Norte_A_1617.cmp
Zone B:
Central Norte de Salta
San Antonio de Ranchillos (Tucuman)
Progreso de Rosario de la Frontera (Salta)
Atletico Chicoana (Salta)
Atletico Amalia (Tucuman)
Social Lastenia (Tucuman)
Sportivo Guzman (Tucuman)
Almirante Brown de Lules (Tucuman)
Bella Vista de Tucuman
http://www.mediafire.com/file/xflcx93v9lpkc2w/Federal_B_Region_Norte_B_1617.cmp
Southern Region:
Zone A (Patagonia):
Comision de Actividades Infantiles de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Camioneros de Rio Grande (Tierra del Fuego)
Estrella del Norte de Caleta Olivia (Santa Cruz)
Florentino Ameghino de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Huracan de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Jorge Newbery de Comodoro Rivadavia (Chubut)
Boxing Club de Rio Gallegos (Santa Cruz)
http://www.mediafire.com/file/2e10ssyizbe52hk/Federal_B_Region_Sur_A_1617.cmp
Zone B:
Alianza de Cutral-Co (Neuquen)
Cruz del Sur de Bariloche (Rio Negro)
Deportivo Independiente de Rio Colorado (Rio Negro)
Sol de Viedma (Rio Negro)
Germinal de Rawson (Chubut)
Racing de Trelew (Chubut)
Deportivo Rincon de Rincon de Los Sauces (Neuquen)
25 de Mayo de La Pampa
http://www.mediafire.com/file/y76qqd7m82uhv8k/Federal_B_Region_Sur_B_1617.cmp
Tournaments: Each of the 8 regions' zones has a league on its own that qualifies to de Fase Final (Final Phase) of 32 teams
Primera D: (5th Level, Buenos Aires metropolitan area plus Rosario and Santa Fe teams directly affiliated to the FA)
Liniers
Puerto Nuevo
Claypole
Leandro Nisceforo Alem de General Rodriguez
Argentino de Rosario
General Lamadrid
Juventud Unida de San Miguel
Ituzaingo
Deportivo Paraguayo
Victoriano Arenas de Valentin Alsina
Centro Español
Yupanqui
Atletico Lugano
Central Ballester
Atlas
Deportivo Muñiz
http://www.mediafire.com/file/wt044f19csvplf9/Primera_D_1617.cmp
Tournaments: League, Reducido (2nd promotion play-offs)
Adboards:
http://www.mediafire.com/file/gidr1jsclowgzd9/adboards.cmp
Referees (Old):
http://www.mediafire.com/file/gidr1jsclowgzd9/adboards.cmp
Argentinian Stadiums:
http://www.mediafire.com/file/83xhzbzj7jjubrd/Stadiums.cmp
Enjoy !