El Diablo Rojo
Starting XI
The 6th edition of the Copa Sudamericana starts tomorrow, first with the qualifiers.
Qualifiers Brazil - 4 teams qualify.
Key 1
Atletico Paranaense(BRA) vs. Vasco da Gama(BRA) - 15/8
Vasco da Gama(BRA) vs. Atletico Paranaense(BRA) - 12/9
Key 2
Figueirense FC(BRA) vs. São Paulo FC(BRA) - 15/8
São Paulo FC(BRA) vs. Figueirense FC(BRA) - 23/8
Key 3
Botafogo(BRA) vs. SC Corinthians(BRA) - 22/8
SC Corinthians(BRA) vs. Botafogo(BRA) - 12/9
Key 4
Goiás EC(BRA) vs. Cruzeiro EC(BRA) - 16/8
Cruzeiro EC(BRA) vs. Goiás EC(BRA) - 22/8
Qualifiers Argentina - 2 Teams qualify.
Key 1
Arsenal FC(ARG) vs. San Lorenzo(ARG) - 4/8
San Lorenzo(ARG) vs. Arsenal FC(ARG) - 6/9
Key 4*
Lanús(ARG) vs. Estudiantes LP(ARG) - 8/8
Estudiantes(ARG) LP vs. Lanús(ARG) - 5/9
*: River Plate is 2, and Boca Juniors is 3.
Qualifiers, Group A - Chile/Ecuador - 1 team qualifies.
Round 1 - Key 1
Audax Italiano(CHI) vs. Jorge Wilstermann(BOL) - 31/7
Jorge Wilstermann(BOL) vs. Audax Italiano(CHI) - 7/8
Round 1 - Key 2
Real Potosí(BOL) vs. Colo Colo(CHI) - 2/8
Colo Colo(CHI) vs. Real Potosí(BOL) - 9/8
Round 2
Key 2 winner vs. Key 1 winner - 28/8
Key 1 winner vs. Key 2 winner - 4/9
Qualifiers, Group B - Ecuador/Venezuela - 1 team qualifies.
Round 1 - Key 1
CD Olmedo(ECU) vs. Zamora FC(VEN) - 1/8
Zamora FC(VEN) vs. CD Olmedo(ECU) - 21/8
Round 1 - Key 2
Carabobo FC(VEN) vs. El Nacional(ECU) - 16/8
El Nacional(ECU) vs. Carabobo FC(VEN) - 28/8
Round 2
Key 2 winner vs. Key 1 winner - 4/9
Key 1 winner vs. Key 2 winner - 11/9
Qualifiers, Group C - Colombia/Peru - 1 team qualifies.
Round 1 - Key 1
CD Millonarios(COL) vs. Coronel Bolognesi FC(PER) - 2/8
Coronel Bolognesi FC(PER) vs. CD Millonarios(COL) - 23/8
Round 1 - Key 2
Universitario(PER) vs. Atlético Nacional(COL) - 9/8
Atlético Nacional(COL) vs. Universitario(PER) - 30/8
Round 2
Key 2 winner vs. Key 1 winner - 5/9
Key 1 winner vs. Key 2 winner - 13/9
Qualifiers, Group D - Paraguay/Uruguay - 1 team qualifies.
Round 1 - Key 1
Defensor Sporting(URU) vs. Libertad(PAR) - 7/8
Libertad(PAR) vs. Defensor Sporting(URU) - 21/8
Round 1 - Key 2
Tacuary(PAR) vs. Danubio FC(URU) - 1/8
Danubio FC(URU) vs. Tacuary(PAR) - 15/8
Round 2
Key 2 winner vs. Key 1 winner - 30/8
Key 1 winner vs. Key 2 winner - 13/9
There are 6 teams that won't go through the qualifying round.
-Boca Juniors(ARG) - Invited.
-CD Guadalajara(MEX) - Invited for being finalist in the CONACAF Champions Cup.
-Club América(MEX) - Invited for being 2nd best qualified of the mexican league in 06/07.
-D.C. United(USA) - Invited for being semi-finalist in the CONCACAF Champions Cup.
-Pacucha CF(MEX) - Invited because they are the title holder. Normally the champion of CONCACAF wouldn't.
-River Plate(ARG) - Invited.
To summarize the matches of this week.
Tuesday 31/7
Audax Italiano(CHI) vs. Jorge Wilstermann(BOL)
Wednesday 1/8
Tacuary(PAR) vs. Danubio FC(URU)
CD Olmedo(ECU) vs. Zamora FC(VEN)
Thursday 2/8
Real Potosí(BOL) vs. Colo Colo(CHI)
CD Millonarios(COL) vs. Coronel Bolognesi FC(PER)
Edit: Fixed about América's invitation, my mistake. According to CONMEBOL that's the criteria used. http://www.conmebol.com/comunicados_ver.jsp?id=60608&slangab=S